بیمه باران : افزایش تورم و نابسامانی وضعیت اقتصادی این روزها توان مالی بسیاری از افراد را برهم زده است که منجر به ایجاد فشار روانی و به خطر افتادن سلامت فرد می شود.

 

نتایج بررسی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در سال ۹۴ تحت عنوان «عوامل مؤثر بر ایجاد فشار روانی در بین مردم ایران» نشان داده از بین ۲۲ عامل تأثیرگذار بر استرس شهروندان، تورم و هزینه های زندگی با میانگین ۴٫۱ از ۵، مؤثرترین عامل فشار روانی بر مردم کل کشور بوده و گرانی مسکن و اجاره خانه با میانگین ۳,۸ به عنوان دومین عامل مؤثر شناخته شده است که این نتایج نیز خود گواهی روشن بر تأثیر وضعیت اقتصادی افراد بر سلامتی است. علاوه بر این که مشکلات اقتصادی خود موجب شکل گیری بیماری های روانی و جسمی می شوند، هزینه های کمرشکن درمان بیماری ها برای خانوارهای متوسط و ضعیف اجتماع نیز موضوع قابل تأملی است؛ طبق مطالعات انجام شده در سال ۹۰ حدود ۱۱.۳ درصد از جمعیت شهر تهران در معرض هزینه های سنگین سلامت قرار گرفته اند.

افزایش هزینه های درمانی طی چند سال اخیر به جایی رسیده است که هم اکنون ۱۴ درصد از بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی با یک بار مراجعه به زیر خط فقر سقوط می کنند. بررسی های روزنامه «شرق» از هزینه های درمان سرطان در ایران نشان می دهد که یک بیمار مبتلا به سرطان ماهانه سه میلیون تومان باید صرف درمان خود کند؛ هزینه سرسام آوری که در برخی از سرطان ها همچون سرطان سینه، مغز و اعصاب محیطی و ریه به مراتب بالاتر است. همچنین، در یک پژوهش صورت گرفته در بیمارستان امام خمینی تهران، ۵۳ درصد از بیماران تحت درمان سرطان در این بیمارستان، برای پرداخت هزینه های درمانی خود اقدام به استقراض پول از دوستان و آشنایان خود می کنند.

با توجه به آنچه ذکر شد و در نظر گرفتن تأثیرات وضعیت مالی در سلامتی، داشتن برنامه مالی و برنامه ریزی برای آینده ضرورت دارد؛ بنابراین، تحت پوشش بیمه بودن افراد جامعه می تواند کمک بسیاری به کاهش هزینه های درمانی آن ها کرده و دسترسی خانوار به مراقبت های بهداشتی را تضمین می کند؛ به طوری که بازپرداخت توسط بیمه، هزینه های پرداختی از جیب و درنتیجه مواجه خانوارها با هزینه های کمرشکن را کاهش می دهد. طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی هم اکنون سرانه بیمه در ایران به ازای هر نفر ۱۰۰ دلار است و این درحالی است که در برخی از کشورهای پیشرفته این رقم به مرز هزار دلار نیز رسیده است؛ البته قابل ذکر است که طرح “بیمه سلامت ایران” که از ۱۳۹۳ در بیمارستان های دولتی سراسر کشور به اجرا درآمد سعی در مرتفع نمودن برخی کاستی های این مسیر دارد که طبق شواهد برخی عدم تفاهم های مدیریتی کلان، سبب کاهش سرعت اجرای این طرح شد که با توجه به اظهارات اخیر مقامات، اقدامات مؤثری در راستای رفع این موانع در حال انجام است.